Ved Dansk Rally Clubs generalforsamling den 15. marts 2023 var der hyldest til det bedste danske mandskab i dette års udgave af Rallye Monte-Carlo Historique. Rallye Monte-Carlo-pokalen gik til søn og far-mandskabet Kenneth Kruse Simonsen fra Charlottenlund og Otto Kristensen fra Tune. De blev i deres Lancia Fulvia HF fra 1968 nr. 13 ud af løbets lige knap 300 deltagende mandskaber. Otto Kristensen vandt i 2002 sammen med sin hustru Britta totalsejren i løbet, der regnes for verdens største og mest krævende historiske rally. Nu har han sammen med sin søn opnået endnu et mindeværdigt resultat.

Rally Monte-Carlo pokalen er en historisk vandrepokal, som tildeles bedst placerede danske rallyhold i Rallye Monte-Carlo afviklet af Automobile Club de Monaco. Hvis der ikke er danske placerede hold i selve Rallye Monte-Carlo, tildeles pokalen det bedst placerede danske rallyhold i Rallye Monte-Carlo Historique, ligeledes afviklet af Automobil Club de Monaco. Vandrepokalen blev i 1967 udsat af KDAK (Kongelig Dansk Automobil Klub), men bortkom i 1970. I 1978 genfandt man den oprindelige pokal i hos arrangørerne i Monaco, og den blev efterfølgende af KDAK overdraget til Dansk Rally Club til klubbens forvaltning og ejendom.